נימול ראשון בחברון 22.1.69 מעריב

עריכת הטכס במערת המכפלה  

– מאת צבי לביא

טקס ראשון של ברית מילה נערך אתמול אצל מתנחלי חברון. השר מנחם בגין (מימין) שימש כסנדק לתינוק של משפחת נחשון, מבין המתנחלים. כן השתתפו בטקס סגן ראש עירית ירושלים, הרב שאר ישוב כהן (משמאל) שלישו של ראש הממשלה אל”מ ליאור וקציני המימשל, שמו בישראל של הרך הנולד שניאור-חברון.

לשנאור נחשון ערכו אתמול ברית מילה בחברון. טכס הברית של הבן זכר הראשון שנולד בשבוע שעבר למשפחת מתנחלי חברון, עמד להערך ליד ציון קברו של הנימול הראשון בעם היהודי – אברהם אבינו פעל במערת המכפלה, כסמל לרציפות הדורות בעיר האבות. לאכזבתם הרבה של ההורים, המתנחלים והמוזמנים הרבים, אסרה מפקדת הממשל הצבאי בעיר על עריכת הטכס במערת המכפלה, ברגע האחרון, מטעמי בטחון.

קודם לכן התנהל דין  ודברים עם מפקדת הממשל, כיוון שבברית מילה נוהגים לברך על היין, וכן משקים באלכוהול את הרך הנימול כדי לטשטש את חושיו ולהקהות את כאביו, מאחר שמערת המכפלה היא גם מסגד מוסלמי התעורר חשש מפני התנגדותם של ראשי העיר המוסלמית בחברון לשתיית יין האסורה על פי דתם – במקום הקדוש. המתנחלים היו כבר מוכנים לוותר על היין ובתנאי שיתירו להם לקיים את הטכס במערה. אולם לאחר התיעצות בקרב הגורמיים הבטחוניים השונים, הוחלט לאסור אותו שפ. בלית ברירה הוא התקיים באגף מגורי המתנחלים שבבנין מפקדת הממשל הצבאי,  הסנדק היה השר מנחם בגין, שהחזיק עטוף בטלית את התינוק בדחילו ורחימו אולם הסב פניו הצידה כאשר המוהל, הרב יוסף ויסברג, עשה את מלאכתו. בברכה ראשונה נתכבד “רבה הראשי של חברון” – ראשת קבוצת המתנחלים הרב משה לוינגר.

השמחה היתה גדולה. המתנחלים הוצפו ברכות, מנשיא המדינה ושר הביטחון מר משה דיין שברך את ההורים שיזכו לגדל את בנם לאהבת המולדת וכלה באישים ומוסדות רבים. 

השר בגין שדיבר פנים אל פנים עם בעלי השמחה ראה במעמד מאורע הסטורי לאחר 40 שנה שכף רגל יהודית לא דרכה בחברון. 

הוא לא שכח לבקש מן ההורים לבל יפסחו עליו כאשר ישגרו את ההזמנות לטכס חתונתו של התינוק. 

במסיבה השתתפו גם שלישו הצבאי של ראש הממשלה אל”מ ישראל ליאור, סגן ראש העיר ירושלים הרב שאר ישוב כהן וכן מפקדי צבא ומשטרה, ומאות מוזמנים אחרים. 

לאחר הברית פתחו המתנחלים ואורחיהם שירה וריקודים כשהעומדים בצד בניהם מר בגין מלווים את הרוקדים במחיאות כפים. את אבי הילד ברוך נחשון שהוא תלמיד ישיבה וגם צייר, נשאו המתנחלים על כתפיהם מקצה חדר האוכל ועד קצהו. 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *